Crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije u Breškama Photo: Ivana |
Prva crkva u Breškama sagrađena je davne 1845. godine. Bila je to skromna drvena crkvica, dok je sadašnja kamena crkva izgrađena 1890. godine. Do danas stoji u originalnom obliku kao i prije 100-tinjak godina uz neke umjetničke "korekcije". Prije 30-tak godina, tačnije 1986. kipar Zdenko Grgić započeo je umjetničko uređenje crkve. Pri prvom ulasku shvatate da ste ušli u jednu malu riznicu umjetnina u kojoj sam prvo primjetila neobičan strop. Župnik kaže kako je kipar imao želju da stvori dojam "lebdećeg stropa", te strop doista izgleda tako, kao da nije pričvršćen za zidove crkve. Također, na stropu se nalazi drveni križ oko kojeg je nekada bila rasvjeta koja je uklonjena zbog straha od požara.
Saznajemo i da je kipar imao mnogo ideja za umjetničko poboljšanje crkve, koje je većinom i ostvario za svog života. Prvo se počelo sa skidanjem žbuke sa unutrašnjih zidova, kako bi se otkrili zidovi, koji su zidani grubo tesanim kamenom još prije 130 godina. Sa vanjske strane žbuka je zadržana kako bi bila jedna vrsta zaštite od promjenjivih vremenskih utjecaja.
Vitraji - Rođenje, Raspeće i Uskrsnuće Photo: edukativni letak o Župi Breške |
Nakon što je žbuka skinuta i otkrivena ljepota gradnje prirodnim materijalom napravljena su i postavljena tri vitraja* (Rođenje, Raspeće i Uskrsnuće) u prezbiteriju**, također djelo Zdenka Grgića.
Ostalih sedam vitraja koji predstavljaju biblijske teme postavljeni u 1988. godine, a zadnja dva koja stoje sa desne i lijeve strane ulaza izrađeni su 2010. godine nakon smrti kipara.
Vitraji koji su urađeni nakon smrti kipara Photo: edukativni letak o Župi Breške |
Župnik nam je rekao kako su u njegovoj radionici pronašli nacrte ta dva vitraja koja nisu urađena, te odlučili ih izraditi po kiparovim zamislima. Zdenko Grgić je za vrijeme uređenja crkve izradio i oltarnu menzu u drvu 1986. godine, te u drvorezu su urađene i postaje Križnog puta kombinirane sa još šest tema iz Isusova života 1987. godine.
Navještenje i Emaus izrađeni su kao reljefi u bakru 1996. godine, a ispred crkve smješten je i brončani kip Uskrslog Krista, izrađen 2003. godine
Mozaik posvećen Gospi Photo: Ivana |
Crkva u Breškama posvećena je Uznesenju Blažene Djevice Marije, pa se kipar zbog toga i odlučio izraditi mozaik posvećen Gospi 1990. godine koji stoji u prezbiteriju, iza oltara. Gospa je na mozaiku prikazana sa djecom i narodom u narodnim nošnjama.
Ova crkva koju sam već nazvala riznicom umjetničkih djela spada u jednu od najstarijih očuvanih i najljepše uređenih sakralnih prostora Bosne Srebrene. Ovdje su se spojile netaknuta priroda, arhitektura i suvremeni sakralni umjetnički izraz koji svjedoče o zalaganju i djelovanju franjevaca na ovim prostorima.
Kip Uskrslog Krista Photo: Ivana |
Postaje Križnog puta kombinirane sa temama iz Isusova života Photo: Ivana |
Vitraji koji se nalaze sa bočnih strana crkve Photo: edukativni letak o Župi Breške |
*vitraj = (franc. vitrail) posebnim načinom oslikano staklo, najčešće na crkvenim prozorima
**prezbiterij = povišen prostor uz glavni oltar ili iza njega, obično završava apsidom (polukružni završetak)
Definitivno jedna od ljepših crkvi, i uopće nisam ni znao za pojam vitraj.
OdgovoriIzbriši- iako si poznavao crkvu od ranije, naučio si opet nešto novo i vjerujem da ćeš sljedeći put ju totalno drugačije promatrati, tražeći svo blago koje posjeduje.
Izbriši- Privlači me "količina" umjetnosti koju si opisala da posjeduje crkva. Opet jedan zanimljiv, inspirativan tekst...
OdgovoriIzbriši- premalo je mjesta za opisat sve što posjeduje u vidu umjetnosti. Jedna od stvari koja se meni najviše dojmila je to kako se građevina od prirodnog materijala totalno uklopila u svu tu netaknutu prirodu. Za nekog tko voli prirodu, građevine, pa i proučavati malo dublje u prošlost idealno mjesto za razmišljanje i inspiraciju.
Izbriši